INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Tymofiej Cieciura (zwany też Ciciurą)  

 
 
1 poł XVII w. - po 1669
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Cieciura Tymofiej († po 1669), zwany również Ciciurą, pułkownik perejasławski, z ramienia Moskwy hetman nakaźny lewobrzeżnej Ukrainy. »Człek niespokojny i bezbożny«, analfabeta, długoletni członek rady kozackiej, osobisty doradca Bohdana Chmielnickiego, po którego śmierci wypłynął dopiero na szerszą widownię polityczną. Początkowo zwolennik Wyhowskiego, bił się pod jego rozkazami z Puszkarem pod Dikańką (marzec 1658), a w bitwie pod Połtawą (maj 1658) przyczynił się walnie do zwycięstwa. W tym czasie używany był także przez Wyhowskiego do różnych misji politycznych; tak np. jeździł w czasie dojrzewania ugody hadziackiej do posła moskiewskiego B. Kikina. W początkach r. 1659 (luty, marzec) uczestniczył w kampanii Wyhowskiego przeciwko Romodanowskiemu i Trubeckiemu. Brał udział w oblężeniu Mirhorodu, Łochwicy oraz w bitwie, stoczonej pod tym miasteczkiem. W nagrodę też położonych zasług został na sejmie w r. 1659 za »rycerskie odwagi godne respektu i słusznej nagrody przypuszczony do szlacheckiego w tej Rzeczypospolitej klejnotu i wszystkich wolności«. Niepewnym jest natomiast udział jego w bitwie pod Konotopem, a to ze względu na zmianę jego przekonań politycznych, która nastąpiła gdzieś w połowie r. 1659. W walce bowiem, jaka w tym czasie rozegrała się pomiędzy Wyhowskim a jego przeciwnikami, C. jako jeden z pretendentów do buławy hetmańskiej nie tylko że stanął po stronie tych ostatnich, ale był inicjatorem wszelkich poczynań przeciwko hetmanowi. Stało się to niewątpliwie za sprawą Moskwy, która, orientując się doskonale w wytworzonej na Ukrainie sytuacji, znając przy tym jego ambitne zachcianki, uczyniła z niego narzędzie swej zaborczej polityki, nie żałując rubli i soboli. W ostatnich dniach sierpnia 1659 rozpoczął C. na Zadnieprzu wzmożoną akcję przeciwko Wyhowskiemu. Po zorganizowaniu w Perejasławiu silnej opozycji podniósł jako jeden z pierwszych otwarty bunt i przez urządzenie rzezi żołnierzy polskich w Niżynie dał hasło do walki z Rzpltą i zwolennikami Wyhowskiego. Za tym przykładem poszły wkrótce i inne miejscowości. Ofiarami rzezi padli między innymi Jerzy Niemirycz i okrutnie zamordowany przez Kozaków C-y brat hetmana Daniel Wyhowski. Cel akcji został osiągnięty. Wyhowski, w obawie rozpętania nowej wojny domowej, ustąpił. C. zaś otrzymał od Moskwy jako »żałowanie« tytuł nakaźnego hetmana lewobrzeżnej Ukrainy »z przydaniem« kilkudziesięciu sztuk soboli i kilkuset rubli.

Po wyborze Jerzego Chmielnickiego na hetmana, którego wybór podpisał (niewłasnoręcznie), a któremu złożył także przysięgę wierności, wysługując się dalej Moskwie, podjął C. usilne starania celem przeciągnięcia Chmielnickiego na jej stronę. A gdy i to wkrótce pomyślnym zostało uwieńczone skutkiem, nic już nie stało na przeszkodzie rozpoczęciu przez Moskwę na długo już przed tym planowanej wojny z Rzpltą. W okresie przygotowawczym do wyprawy cudnowskiej należał C. do zaufanych doradców Szeremetiewa. Zasiadał w wojennej Radzie moskiewskiej i wraz z dowódcami moskiewskimi układał plan działań wojennych przeciw Polsce. Był zwolennikiem działań zaczepnych i na jednej z rad wojennych, odbytej w Wasilkowie, zdołał przeforsować swą koncepcję. W czasie samej kampanii dowodził jedną z czterech dywizji (6 pułków jazdy w łącznej liczbie ok. 20.000 Kozaków), wchodzących w skład armii moskiewskiej. Idącemu w przedniej straży zadali Tatarzy ciężką klęskę pod Lubarem, niemniej jednak w bitwie pod Cudnowem wybitną odegrał rolę. W wyniku zawartego porozumienia pomiędzy Jerzym Chmielnickim a Rzpltą zdradził jednak ostatecznie pod Cudnowem sprawę Moskwy i z częścią Kozaków, zmuszony przebijać się po drodze przez atakujących go, nieuprzedzonych w porę Tatarów, przedarł się do obozu polskiego. Obwiniony o złe zorganizowanie wyjścia z obozu moskiewskiego, został aresztowany i odstawiony do Krakowa. Tutaj z początkiem r. 1661 otrzymał, za wstawiennictwem obu hetmanów, z rąk królewskich »darowanie win«.

Nie długo jednak było mu danym cieszyć się wolnością. Po powrocie na Ukrainę uczestniczył w listopadzie r. 1661 w jednej z wypraw J. Chmielnickiego na Zadnieprze i, zaskoczony z małym oddziałem Kozaków przez żołnierzy Romodanowskiego w miasteczku Irklejew, został wzięty do niewoli i odesłany do Moskwy. Wbrew rozpuszczonym wówczas na Ukrainie pogłoskom, jakoby zginąć miał okrutną śmiercią w r. 1662, zesłany był na Sybir, gdzie w mieście Tomsku żył jeszcze w r. 1669. Z rokiem tym jednak ginie o nim wszelki ślad.

 

Kluczycki, Pisma do wieku i spraw J. Sobieskiego, Kr. 1880, I 71, 180; Lietopis Samow., 32; Akty J. i Z. R. T. VII 308–10, 316, VIII 54; Vol. leg. IV 304; Jerlicz, Latopisiec, wyd. Wójcicki, W. 1853, II 52, 55, 57, 62: Hist. Pan. J. Kaz., wyd. E. Raczyński, P. 1859; I 341, II 21, 80–1, 95–9, 100–1, 107; Kostomarow, Hetmaństwo J. Wyhowskiego i J. Chmiel., Ruska Istor. Bibl., XII, indeks; Gawroński, Ks. Kozacki, P. 1919, 13–5, 19, 24, 44, 50, 52–3, 57–60, 62, 64, 66, 69; tenże, Próby pojedn. z Rusią, Kr. 1907, 58, 66, 92; Hniłko, Wyprawa cudnowska, W. 1931, indeks.

Eugeniusz Latacz

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Chmura tagów

 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.